Sokrates Müslüman mıydı? / Edremit’te Ramazan Muhabbeti

Please follow and like us:

Sokrates okuyorsun. Sokrates nasıl biri ?
Valla iyi biri gibi görünüyor buradan.
Müslüman mıymış?
(üçüncü bir şahıs) yok yok kafirmiş.
Yani bilmiyorum Müslüman mıydı ama adam hayatını doğruları bulmaya adamış. Doğruların çevresinde dolaşmış ama gerçek doğruyu bulmuş mu bilmiyorum.

Kütüphanemde hasbelkader kıyıda köşede kalmış sokratesin hayatını anlatan bir kitabın misafirin objektifine takılmasından doğan bu sohbet bütün teravih boyunca aklıma takıldı. Sokrates nasıl biriydi?..

Namazdan sonra bir cemaatin Edremit sorumlusuyla tanıştırılıyorum.

Allah kabul etsin
Allah razı olsun
Nerelisin
Bigalıyım
X hocayı tanıyor musun
Evet tanıyorum
Y hocayı tanıyor musun
Hayır tanımıyorum
Nasıl tanımazsın. Tanımıyor musun?
(kardeşim tanımıyorum. Neden anlamak istemiyorsun. Tanımama hakkımı kullanıyorum. Şu saniyeden itibarende tanımak istemiyorum. Gelme üstüme kardeşim. Ama anlıyorum ki bunun sonu yok.) tanıyorum evet
Hımm nerde çalışıyorsun
Z dairesinde
Durumlar nasıl
(şimdi bu soruya nasıl bir cevap verilebilir. Hangi durum maddi mi, manevi mi? İşhayatı mı, sosyal hayat mı? Bu sorunun cevabı yok. Neyse diyip işi kurtarmak adına cevap veriyorum) iyi Allaha şükür idare ediyoruz işte.
Hizmet nasıl ?
( ne hizmeti baba. Sen kimsin , ben kimim, burası neresi, ahret sorusu gibi sorular.) iyi Allaha şükür. Kendi çapımızda hizmet etmeye çalışıyoruz.

Bu esnada imam yanımıza geliyor. Konuştuğumuz zat imamın ensesine bir şamar patlatıyor. Ben şaşırıyorum. İmam efendi de ne yapsın gariban tebessüm ederek ortamı geçiştiriyor. Camiden çıkıyorum. Aklımda hep aynı soru Sokrates Müslüman mıydı ?

You may also like...

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)