Leyl-i Ramazan Konya

Please follow and like us:

sema2007 021Teravih Namazı için merkeze gitmek istiyorum; fakat evde iftar ettiğimizde bu isteğin gerçekleşmesi zor oluyor. Yemek, çay derken vakit geçiyor. Bu akşam biraz daha erken çıkma ümidiyle sofraya oturdum; fakat sonuç yine aynı oldu, namaza 10 dakika kala yola çıkabildim. Hemen mahalle camisine koşuyorum. Farzı kılmadıktan sonra yüz rekat nafile kılsan ne fayda… Yatsı Namazının farzına cemaate yetişiyorum. Ama Konya şehir merkezine gitmekteki niyetim değişmiyor. Kapu Camisinde hatimle teravih namazı kılınıyor, bu nedenle teravih namazının bir bölümüne yetişmem mümkün. Düşündüğüm gerçek oluyor, kendimi bir anda kapı camisinde buluyorum. Cami içine girdiğimde cemaatin kalabalığına şaşırıyorum. Nerdeyse cami tamamen dolmuş. Acaba çoğu bizim gibi ara sıra uğrayanlardan mı? Bunun cevabını bulmam zor. Namaz hatimle kılınsın ve bu kadar kalabalık cemaat olsun, bize Allah-u Ekber demek düşer. Kapu Camii’nin Ramazana has bir başka güzelliği her köşesinde zemzem sebilleri bulunması.

Namaz bitimi kahvemi içmek için Nasip Çay Evi’ne uğruyorum. Aziziye Camisinin yanında kalaycının sokağında mütevazi bir mekan. Yeni yeni ayağımız alışıyor. Ahmed Veli Trabzon’a gitmeden bu mekanda muhabbeti demlerdik. Yaşamı paylaşacak yol arkadaşı bulmak yeterince zor , birde sıra sıra dostlarla mekansal anlamda uzak düşünce Rabbimize yeni yol arkadaşları vermesi için dua ediyoruz. Tek başıma kahveyi yudumlarken değerli dostlarım aklımdan resmi geçit töreni yapıyor. Selam sizlere gönlümden bir parça koparan dostlar. Rabbim huzurunda toplasın inşallah ve sadece birbirimizi rızası için sevdiğimizden rahmetiyle muamele eylesin. Amin.

Endülüs Kitap Kahve’de gece çayı içmeden olmaz. Hemen dergileri karıştırıyorum. Gerçek Hayat, Kırknar derken zaman ilerliyor. Kırknar Dergisi’nde İbrahim Tenekeci güzel bir yolculuk yazısı yazmış, seyyah ruhum kanatlanıyor. İbrahim Tenekeci takip edilmesi gereken iki dünyaya karşı duyarlılıkları olan şair ruhlu adam.

Diğer konya yazıları için: Konya 2.Dönem
Konya 1.Dönem

You may also like...

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)