TALEB

Please follow and like us:

Bir nefes çektim,
Sen geldin.

Sen geldin,
Her şey geldi.

Bir yaşlı amcanın mırıldanan dudakları, gençliğinde göz yaşı ile işlediği beyaz tülbendini başına örtmüş o tatlı ninenin gözleri, çocuğun minik elleri, genç bir insanın dalgalanan yüreği: DUA.

“Duanız, ibadetiniz yoksa Allah sizi ne yapsın.” Rabbimiz bir işaretinde bizlere böyle sesleniyor. İstemesini bilmeyeni, kulluğunun gereğini yerine getirmeyeni bir hiç olarak görüyor, Yüce Yaratıcı. Varlığımızın kanıtı olarak talep etmemiz gerekiyor. Neyi talep edeceğiz? Herkes kendi ihtiyaç duyduğunu isteyecek. Neyini eksik olduğunu düşünüyorsa onu isteyecek.
“Sen hiç istemedin ki dostum , isteseydin her şey olurdu” diyor bir gönül insanı. Bizler çoğu zaman istediğimizi sanıyoruz.;fakat gerçekten isteyen adamın hali üzerimizde olmuyor. Dudaklardaki mırıltı kalbe inmedikçe, tüm zerrelerde harekete geçmedikçe , istemenin faydasız bir eylem olduğunu gösteriyor bize hayat. Şunu çok istiyorum … cümleleri eksik kalıyor.

İstemek bedel ödemektir. Hiçbir bir şeyden vazgeçmeden talebimize ulaşmamız kolay görünmüyor. Kolay bulunan her şeyin kaybetmenin başlangıcı olduğu hakikat olarak karşımızda. Zorluğun yanında ki kolaylık ise mücadeleye verilen esenlik.
Öğrencilerime her zaman talebe olmayı tavsiye ederim. Öğrenci olmak ile talebeden olmak arasındaki fark büyük bir dağın adı. Bugün yeterli eğitim verilemediğinden bahsediliyor. Talep yoksa öğrenmenin de olması düşünülemez. Bir öğretici önce öğrencilerini talebeden/dua yapan/ isteyen insanlar haline getirmeli. Karşınızdaki öğrenmek istemiyorsa ne yapabilirsiniz ki! Tek çareniz onda bir istek uyandırabilmeniz.

Zorla istemeden verilen her şey israf edilmiş olur. Cennet bile bize bedelsiz verilseydi ne değeri kalırdı. İsteksizin elinde ne varsa değersizleşir. Duasız her ne varsa bir hiçten ibarettir. Müşterisiz bir satıcının çok malı olsa da o müflistir.
İsteyen bir kul olmak için; edep ile kapıdan geçip kainattaki ayetleri okuyacağız, kalemin mürekkebi dolduğunda yazacağız, denge yol göstericimiz olacak. Talebe cevap ancak dosttan gelir.yürekten dua edeceğiz. Saygı ile eğileceğiz. Şafak duanın özel vakti. Akıl vicdan hürriyeti olmadan talebe olmak zor. İnsan olmak gerekli. Vakar ne istediğini bilen kişi.

Ne olmak istiyorsan sen osun. Hayattan neyi talep ediyorsan sana o verilecek. Duaların kadar hak edeceksin. O zaman neyi istediğimize dikkat etmeliyiz. Hayattaki önceliklerimiz bizi hemen ele veriyor. Fırsatı bulduğunda önce Paris’e gitmek isteyecek olan ile Mekke’ye gitmek isteyen arasında fark olmalı. Sabah vaktinde küçük köpeğini parkta gezdiren kişi ile çocuğunun minik ellerinden tutarak onunla kuşluk vaktini adımlayan İnsan, bir baba bir anne, arasında fark olmalı. Minik ellerinde koca bir dünya gibi simit tepsisini taşıyan çocuğun hayattan istekleri farklı olmalı.

You may also like...

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)