Bazıları için Adalet!

Please follow and like us:

Bu sözü abd’li ekonomi yazarı Joseph E. Stiglitz söylüyor. “ABD’de mortgage fiyaskosu gelişmiş, uygar toplumun evrensel olarak kabul damgası “hukukun üstünlüğü” konusunda derin sorununu gündeme getirmiştir.” * Anladığım kadarıyla bankaların aç gözlülük ile insanları evsiz bırakmasını ve adaletin güçlüden yana çalışmasını eleştiriyor.

Kapitalizmin tosladığı yoldan biz yürümeye çalışıyoruz. Bugün konut kredileri, araç kredileri, kredi kartları konusunda dikkatsiz hareketler aynı sonun başlangıcıdır.

400 milyar dolar borç ile biz şöyle büyük ekonomiyiz böyle uçar şöyle kaçarız diyenlerde ayrıca değerlendirilmeli. Borçlu ülke borçlu vatandaş. Eh! borç yiğidin kamçısıdır.

Aslında ne kadar borcunuz varsa o kadar büyük karın boşluğunuz var demektir. Birileri bu boşluğa vurduğunda yıkılırsınız. Sadece kimse vurmuyor diye ayakta durmak, hakiki anlamda ayakta durmak değildir. Borsa yabancı payı YABANCI PAYI (14.12.2010) an itibariyle 66,79 geçen günlerde küçük bir çekilme yaşandı 70 binleri geçen balon borsamız anında 5 bin puan geri geldi. Hadi düzeltme hareketi diyelim. Zaten hep düzeltiyorlar!

* http://www.project-syndicate.org/commentary/stiglitz131/English

You may also like...

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Enjoy this blog? Please spread the word :)